Kupując nowe produkty do domu najczęściej zwracamy uwagę na design, kolor i to czy po prostu nam się podobają, a rzadko zastanawiamy się jak nad sposobem ich czyszczenia, w szczególności, jeśli chodzi o elementy, które nie musimy sprzątać nader często, tak jak ma to miejsce w przypadku rolet. Niemniej jednak w końcu przyjdzie taki czas, że będziemy musieli je wyczyścić, warto wtedy znać kilka przydatnych wskazówek, które znacząco ułatwią to zdanie. Chcesz je poznać? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Materiał rolety ma znaczenie

Tak jak w przypadku większości tekstyliów i ozdób do domu, tak i osłony okienne powinny być czyszczone z uwzględnieniem tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Pamiętaj, że czyszczenie rolet przedłuży ich trwałość i funkcjonowanie całego mechanizmu.

Decydując się na pierwsze czyszczenie miej na uwadze, że rolety materiałowe nie mogą być prane w pralce ani prasowane. Do większości dostępowych na rynku osłon przyda Ci się zwyczajna ściereczka z mikrofibry.

Jak często czyścić rolety?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, niemniej pamiętaj, że znacznie łatwiej pozbyć się mniejszych zabrudzeń w tym kurzu, brudu i tłuszczu. Osłony warto wyczyścić np. podczas mycia okien, oczywiście możesz to również robić częściej, po prostu pamiętaj o regularności i zawróci uwagę m.in. na zbierający się kurz, którego ilość może to być zależna od pory roku, tego, czy masz zwierzęta, jak często wietrzysz pomieszczenia i wielu innych czynników.

Tak więc, jeśli zauważysz, że roleta jest zakurzona i nawet delikatnie zabrudzona, to warto poświęcić kilkanaście minut, aby doprowadzić ją do idealnego stanu. 

Co przyda się podczas czyszczenia rolet?

Przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia osłon, pamiętaj, aby je uprzednio odkurzyć za pomocą ściereczki, szczotki bądź odkurza. Niemniej tak jak już wspomnieliśmy najlepszym wyborem będą ściereczki z mikrofibry oraz delikatny detergent np. płyn do mycia naczyń. 

Na początek przygotuj sobie dwie (lub więcej w zależności od liczby rolet) ściereczki, jedna posłuży do czyszczenia na sucho, druga na morko. Napełnij miskę wodą i dodaj do niej niewielką ilość delikatnego detergentu, następnie powoli wyczyść osłonę za pomocą powstałej w misce piany, jeśli Ci wygodniej możesz użyć do tego gąbki. Na sam koniec przetrzyj materiał suchą ściereczką i zbierz resztki brudnej piany oraz wody. Osłona powinna zostać rozwinięta aż do całkowitego wyschnięcia.

A jeśli twoje osłony mają plamy i chcesz użyć silniejszego środka myjącego? Przed czyszczeniem nanieś minimalną ilość preparatu w niewidoczne miejsce – dzięki temu sprawdziwszy m.in. czy kolor nie płowieje od składników zawartych w detergencie.

Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, to osłony materiałowe warto czyścić w słoneczny dzień, wtedy będziesz dokładnie widział, ile plamek/zabrudzeń znajduje się na rolecie.

Nie zapominaj o mechanizmie

Podczas czyszczenia osłony największą uwagę możemy skupić na samym materiale, ale nie powinniśmy zapominać o dodatkowych elementach takich jak m.in. sznureczki, które również wymagają regularnego czyszczenia. W tym celu najlepiej sprawdzi się miękka gąbeczka kuchenna – zamocz ją w płynie do mycia i przeciągaj ją, góra-dół, aby wyczyścić sznureczki. W ten sam sposób możesz umyć również pozostałe plastikowe elementy.

W przypadku dość często występujących białych sznureczków, jeśli zauważysz, że są delikatnie zżółknięte, to możesz również użyć odrobiny delikatnego wybielacza – ale nie rób tego w przypadku innych kolorów.

Rolety jak nowe? - Wystarczy kilka minut

W zależności od wielkości osłony samo czyszczenie nie powinno Ci zając dłużej niż kilkanaście. Oczywiście pamiętaj o regularności - niesprzątane przedmioty będą znacznie trudniejsze w umyciu.

Dodatkowo osłony materiałowe (jeśli są prosto zaczepione) możesz swobodnie zdjąć w celu umycia, a jeśli nie jesteś pewien czy potrafiłbyś je ponownie zamontować, to możesz je również z powodzeniem czyścić “na oknie”.

Wystarczy chwila, aby przywrócić dawny blask – wyposaż się w kilka ściereczek i dobry płyn do naczyń a na pewno Twoje rolety będą lśnić.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności zawartą w regulaminie.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.